ULTRAZVUČNI PREGLED ABDOMENA
Organi koji se detaljno pregledaju su: jetra, žučna kesa, žučni kanali, slezina, pankreas, trbušna šupljina, limfne žlezde, krvni sudovi abdomena, mokraćna bešika i mokraćni kanali, prostata, bubrezi i nadbubrežna žlezda. Može se reći da ultrazvuk abdomena predstavlja zlatni standard u dijagnostici jer se najveći broj bolesti organa abdomena može otkriti ovom metodom već u prvoj fazi. Ultrazvučni aparat omogućava detaljan prikaz organa tako što se koristi priroda ultrazvučnih talasa visokih frekvencija, koji se odbijaju od organa i tkiva u stomaku i tako kreiraju njihovu sliku na ekranu. Ultrazvukom se može sagledati oblik, veličina, pokretljivost, prokrvljenost i sve promene u tkivu organa. Tako dobijamo mnoštvo informacija o funkcionisanju organa i možemo postaviti dijagnozu ili izraziti sumnju u pojavu oboljenja za koja je potrebna dodatna dijagnostika. Ultrazvuk abdomena je jedna od najčešće korišćenih dijagnostičkih metoda uopšte. Ultrazvučni pregled je vrlo jednostavna i za pacijente komforna metoda. Pregled je bezbolan i u potpunosti bezbedan. Može se ponavljati neograničen broj puta.
Preglede izvodi: Prim. dr med. Žaklina Živković, Dr med. Biljana Ilić, Dr med. Mara Todorović
ULTRAZVUČNI PREGLED SRCA
Ultrazvuk srca ili ehokardiografija je neinvazivni pregled srca koji kao sredstvo koristi ultrazvučne talase, a sa ciljem vizualizacije strukturno-funkcionalnih poremećaja na srcu i u njemu. Pregled se vrši u svrhu dobijanja informacija o izgledu i stanju srca, krvnih sudova koji izlaze iz njega, kao i o funkciji srčanog mišića i srčanih zalizaka. Ova metoda spada u grupu neinvanzivnih metoda, što znači da je potpuno bezbolna, nema nikakvih štetnih dejstava po organizam i može se raditi i u najranijoj životnoj dobi. Ultrazvuk srca se radi u sledećim slučajevima: ako postoji sumnja na neku vrstu poremećaja funkcije ili strukture srca koja se ispoljava kroz bolove u grudima, neobjašnjivog bola u levoj ruci, otkrivanje potencijalnih urođenih srčanih mana kod ploda, sumnje na anginu pektoris, u slučaju šuma na srcu, pacijent sa povišenim krvnim pritiskom, srčanog udara i porodične istorije oboljevanja od srčanih i kardiovaskularnih bolesti.
Preglede izvodi: Potpukovnik doc. dr sci. med. Predrag Đurić, Dr med. Nada Vukadin, Dr med. Mladen Tasić
COLOR DOPPLER
Color doppler predstavlja potpuno neinvazivnu, bezbolnu i bezbednu ultrazvucnu dijagnosticku metodu. Primenom Dopler-ovog efekta, precizno se ispituje stanje arterijskih i venskih krvnih sudova vrata, glave, ruku, nogu i trbušnih organa, kao i protok krvi u njima. Radi se u cilju ispitivanja izgleda zida krvnih sudova (arterija i vena), njihovog oblika i stanja, protoka krvi, kod pacijenata gde postoji sumnja na suženje (stenozu), prosirenje(aneurizmu) ili začepljenje (okluziju) krvnih sudova.
Preglede izvodi: Dr med. Dragan Vulić, Dr med. Biljana Ilić
ULTRAZVUČNI PREGLED ŠTITASTE ŽLEZDE
Ultrazvuk se koristi za pregled i dijagnostiku štitaste žlezde, paratireoidnih žlezdi i limfnih žlezdi regija vrata (meka tkiva vrata). Sve ove žlezde se nalaze na donjoj prednjoj strani vrata. Paraštitaste žlezde su nevidljive ukoliko nemaju nikakvih promena. Tek ako se promene u njima jave one postaju vidljive. Promene u obe žlezde najčešće prate poremećaji njihove funkcije. Color doppler-om štitaste žlezde i ostalih mekih tkiva vrata meri se prokrvljenost žlezda i njihovih čvorova što nam može ukazati na poremećaje i upale.
Preglede izvodi: Dr med. Dušanka Živković
GINEKOLOŠKI ULTRAZVUČNI PREGLED
Ginekološki ultrazvuk je neinvazivni dijagnostički pregled koji se koristi za procenu stanja organa male karlice žene. Omogućava vizualizaciju organa i struktura male karlice uključujući matericu, grlić materice, jajovode i jajnike. Doppler pokazuje brzinu i pravac kretanja krvi u karličnim organima. Ginekološki ultrazvuk može biti transabdominalni (preko stomaka) i transvaginalni (kroz vaginu). Ultrazvučno se procenjuju veličina, oblik i položaj materice i jajnika, debljina, ehogenost i prisustvo tečnosti ili masa u endometrijumu, miometrijumu, jajovodima; dužina i debljina grlića materice kao i protok krvi kroz karlične organe. Ginekološki ultrazvuk može pružiti mnogo informacija o veličini, lokalizaciji i strukturi pelvičnih masa, ali ne može dati definitivnu dijagnozu karcinoma ili drugih specifičnih bolesti, abnormalnosti anatomske strukture materice, fibroidnih tumora, masa, cisti i drugih vrsta tumora unutar karlice, prisustva i položaja intrauterinog uloška (IUD) – spirale, pelvičnih inflamatornih bolesti (PID) i drugih vrsta zapaljenja ili infekcija, postmenopauznog krvarenja, praćenja veličine folikula, vanmaterične trudnoće, praćenja fetalnog rasta i razvoja tokom trudnoće.
Preglede izvodi: Dr med. Snežana Ćojbašić
ULTRAZVUČNI PREGLED DOJKI
Ultrazvučni pregled dojki i pazušnih regija je neinvazivna dijagnostička procedura koja uz pomoć ultrazvučnih talasa daje podatke o građi (strukturi) dojke i struktura u pazušnoj jami. Ultrazvuk dojke se koristi kao prva dijagnostička procedura u ranom otkrivanju (skriningu) tumora dojke ukoliko imate manje od 40 godina (preporučuje se da svaka žena nakon 25-e godine života jednom godišnje radi ovaj pregled). Ovaj pregled se može raditi i kod muškaraca za određivanje porekla promene na dojci ili praćenja karakteristika neke promene.
Preglede izvodi: Dr med. Snežana Ćojbašić, Dr med. Biljana Ilić, Dr med. Mara Todorović
UROLOŠKI ULTRAZVUČNI PREGLED
Urološki ultrazvučni pregled je bezbolna i neinvazivna dijagnostička metoda kojom se vrši pregled bubrega i njegovog izvodnog sistema, nadbubrežnih žlezda, mokraćne bešike, uretre kao i prostate i testisa kod muškaraca. Neophodno je učiniti kod osoba koje imaju tegobe vezane za mokrenje, pojavu krvi u mokraći, kod kamenja u mokraćnim kanalima, kod muskaraca koji su primetili izrasline na testisima, kao i kod onih osoba koje nemaju tegobe, ali imaju više od 50 godina radi ranog dijagnostikovanja benigne hiperplazije prostate. Kod žena su česti cistitisi, odnosno zapaljenja mokraćne bešike, kao i pojava kamenja u mokraćnim putevima koji treba da budu otkriveni ultrazvučnim pregledom.
Preglede izvodi: Mr sci. dr med. Darije Jevtović
ULTRAZVUČNI PREGLED MEKIH TKIVA
Ultrazvuk mekih tkiva je ultrazvučni pregled mišića, tetiva, obrisa kostiju. Ultrazvučnom dijagnostikom se bolje nego rentgenom prikazuju oštećenja hrskavice malih zglobova, ciste ili tumori mekih tkiva. Da li je pokidana ahilova tetiva ili ne, da li postoje rupture mišića i slično? Unutrašnjost zgloba ne može da se vidi, zato što kost ne propusta ultrazvučni zrak. Najčešće se ultrazvučna dijagnostika izvodi pri smetnjama u predelu ramena, tetiva nadlaktice, podlaktice i šake, struktura kolena i lakta, skočnog zgloba, Ahilove tetive.